Telefon
WhatsApp
AMASYA’DA CUMHURİYET BAYRAMI ÜSTÜ AÇIK OTOBÜS İLE KUTLANDI


Amasya Valiliği ve Belediye Başkanlığının organizesinde düzenlenen etkinlikte, Türk bayraklarıyla süslenen üstü açık otobüs ve arabalarla Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için araç konvoyu oluşturuldu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Jandarma Alay Komutanı Ayhan Aygün ve Protokol Üyelerinin katılımlarıyla atılan şehir turunda halkın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Şarkı ve marşlarla cadde ve sokakları gezen konvoy, Yavuz selim meydanında son buldu.

‘CUMHURİYETİ KUTLAMAK AMASYALININ EN TABİ HAKKIDIR’
Bu şehrin cumhuriyetin ilanının mimarı olan bir şehir olduğunu belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Amasya’mız Gazi paşanın ayak bastığı, Tevfik efendinin ‘Paşam Amasya Emrinizdedir!’ dediği şehirdir. Bugün ki idare sistemimizin yani cumhuriyetin felsefesinin beyinlerde ilk oluştuğu, Özgürlük meşalesinin yandığı bir şehirdir. Eğlenmek ve cumhuriyeti kutlamak Amasyalının en tabi hakkıdır. Bugün Türk milletinin yedi düvelde verdiği savaşın neticesinde oluşan iradenin temsil edildiği şehrin fertleri olmaktan gurur duyuyoruz. Çünkü cumhuriyet rejiminin, felsefenin ve hatta cumhuriyet kelimesinin hafızalarda ilk oluştuğu şehrin evlatlarıyız” dedi.

‘CUMHURİYETİMİZİ İLELEBET YAŞATMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ’
Milli mücadele meşalesinin yakıldığı, milli mücadelenin bağımsızlık belgesinin ilk defa dektare edildiği Amasya’da cumhuriyetin 99. yıldönümü gururla ve onurla kutladıklarını söyleyen Başkan Sarı konuşmasında devamında;
“Cumhuriyet bayramımız nedeniyle bir araç konvoyu düzenledik. Burada bir milletin küllerinden nasıl doğup, şuanda dünyanın en önemli güçlerinden biri olan bir devletin nasıl bu aşamaya geldiğini bütün insanlarımızla beraber görüp, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Bu arada cumhuriyetin kuruluşundan, kurtuluş savaşımızdan, Çanakkale’den bugüne kadar bu ülkenin savunulması, kurulması için şehit düşen, canlarını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Amasya Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği